Innowacje w Toyocie – moda na eco driving

0
1305

Japoński koncern znany jest z podążania za trendami motoryzacyjnymi i szukaniem innowacyjnych ulepszeń i rozwiązań. Najnowszym projektem, który opublikowano w Internecie jest zastosowanie zupełnie nowej, zdecydowanie wygodniejszej skrzyni biegów w Toyocie. Będzie to nadal manualna skrzynia, jednak dodano do niej pewną automatyzację, która ma znacznie ułatwić kierowcy ekonomiczną jazdę.

Nowy system przekładni wygląda nadal dość klasycznie – w wyposażeniu znajduje się pedał sprzęgła oraz dźwignia zmiany biegów. W systemie zastosowano jednak kontroler oraz siłowniki, które będą odpowiadały za całkowicie zautomatyzowane wrzucanie luzu w sytuacjach, kiedy jazda na biegu nie jest konieczna. 

Dodatkowy kontroler w skrzyni biegów

Wsparciem dla automatycznego systemu będzie jednak mechaniczny kontroler, który zapobiegnie zbyt gwałtownym zmianom przełożenia, zabezpieczając tym samym cały system zmiany biegów przed uszkodzeniem.

Będzie również pełnił funkcję zapobiegania przed wrzuceniem zbyt wysokiego biegu, aby nie doprowadzić do zgaszenia pojazdu. Kierowcy mogą słusznie kojarzyć to rozwiązanie z trybem żeglowania polegającym na rozłączeniu przez elektronikę silnika ze skrzynią biegów, tuż po odpuszczeniu gazu, co prowadzi do swobodnego toczenia się pojazdu bez efektu hamowania silnikiem. Tuż po naciśnięciu pedału hamulca lub gazu, napęd jest automatycznie, natychmiastowo, ponownie załączany.

Zalety nowego, automatycznego systemu Toyoty:

  • zmniejszenie zużycia paliwa,
  • zmniejszenie emisji spalin,
  • podniesienie poziomu wygody w czasie jazdy.

Wady nowego, automatycznego systemu Toyoty:

  • automatyczny system może nie być w stanie dostosować zmiany biegu na jałowy w losowych sytuacjach kiedy nie będzie to wymagane, istnieje ryzyko błędów,
  • szczególnie w sytuacji dojeżdżania do świateł wrzucenie biegu jałowego będzie mijało się z celem, ponieważ znacznie bardziej ekonomiczne może okazać się hamowanie silnikiem – nie odbywa się wtedy tak znaczny pobór paliwa.

Kiedy możemy spodziewać się wprowadzenia pierwszych zmian w nowych pojazdach na rynku? Tego Toyota niestety nie zdradza, pozostaje nam śledzić poczynania projektowe koncernu i wypatrywać kolejnych pomysłowych innowacji.