Pielęgnacja auta – na czym tak właściwie polega?

0
3770
car detailing

Kto nie pragnie, by jego auto było w jak najlepszym stanie wizualnym, by inni w podziwie oglądali się za nim? Tak więc dzisiejszy wpis będzie dotyczył pielęgnacji auta. Zapraszam serdecznie do dalszej lektury.

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia pielęgnacja auta jest niezmiernie ważna, nie tylko po to, by móc wzbudzić podziw przechodniów, czy innych uczestników ruchu drogowego, wpłynąć na nasze samopoczucie, czy po prostu by nasze auto pięknie się prezentowało, ale także dlatego, iż odpowiednia pielęgnacja auta ma wpływ również i na sam stan techniczny naszego samochodu, a o ten stan, powinniśmy dbać jak najlepiej potrafimy ?

Zacznijmy więc od zewnątrz, a dokładniej od lamp. Chyba każdy kto posiada samochód, wie, że powinno się je regularnie polerować. Jednak jak to prawidłowo robić?

Przecież tak łatwo je zniszczyć, czy nieumyślnie porysować. Lampy takie niszczą się także ze względu na działające na nie warunki atmosferyczne, co nie tylko wygląda brzydko, ale także zmniejsza jej skuteczność, tak więc warto o nie odpowiednio zadbać. Zamiast kupować nowe, oryginalne, droższe lampy, czy nawet nieco tańsze od nich zamienniki, można po prostu odpowiednio zadbać o te stare?

Można tutaj na przykład użyć papieru ściernego, oczywiście odpowiedniego do takich lamp. Wystarczy więc odpowiednio umyć reflektory, tak by nie znajdowało się na nich nic, co mogłoby je porysować podczas pielęgnacji, później okleić wszystko w okół taśmą, która będzie zabezpieczała resztę części przed nieumyślnym uszkodzeniem, a następnie mokrym papierem ściernym matować reflektor, następnie wystarczy już tylko wysuszyć całość, nałożyć nań nieco pasty polerskiej i wypolerować. Nasz stary reflektor z pewnością nabierze wyglądu nowego przedmiotu, a jego właściwości się znacznie poprawią.

Glinkowanie samochodu

Kolejną sprawą o jakiej warto pamiętać, jest tak zwane glinkowanie samochodu, czyli czynność polegająca na dogłębnym oczyszczaniu karoserii z zanieczyszczeń za pomocą specjalnie do tego zaprojektowanej glinki.

Wiele osób nie wie czy warto to robić, albo po prostu nie wie jak powinno się to wykonywać. Tym pierwszym mogę odpowiedzieć tylko, że warto, a nawet trzeba, ponieważ jeśli pominie się ten krok, samo woskowanie nie będzie aż tak efektywne, a tym drugim pragnę wytłumaczyć jak to się dokładnie robi.

Tak więc zaczynamy od dokładnego umycia i osuszenia naszego auta. Kolejnym krokiem jest uformowanie ze specjalnej glinki, mniej więcej takiego kształtu jaki widoczny jest na zdjęciu obok. Następnie należy pocierać nią fragmenty karoserii auta, kolistymi ruchami. Trzeba jednak pamiętać, że fragment ten powinien być wcześniej spryskany nieco jakimś środkiem nawilżającym, a w najgorszym przypadku chociaż zwykłą, czystą wodą. Należy pamiętać, że nasze auto nie powinno być zimne, ponieważ glinka po prostu stwardnieje, a nasze ruchy nie powinny być zbyt mocne, w zupełności wystarczy delikatne przesuwanie.
Po całym tym procesie, należy jeszcze raz umyć auto, a następnie je nawoskować.

Wycieraczki

Ostatnią, trzecią już poradą, jaką dla Was dzisiaj przygotowałem, jest ta dotycząca pielęgnacji wycieraczek. Zarówno wtedy, gdy zaczynają nieprzyjemnie „skrzypieć”, jak i regularnie, wręcz „profilaktycznie”, tak by posłużyły nam bardzo długo?

Szyby

Oczywiście do odpowiedniego ich działania musimy zadbać również o czyste szyby, to one są połową sukcesu, tak więc do ich umycia powinniśmy użyć specjalnego środka do szyb, który jest dostępny do zakupu na niemal każdej stacji benzynowej. Należy też nasmarować tak zwaną tuleję wycieraczki olejem lub smarem maszynowym, wtedy jest większa szansa, że unikniemy wspomnianego przeze mnie chwilę wcześniej, wyżej skrzypienia. Należy je też dokładnie i bardzo delikatnie wyczyścić, na całej ich długości.