Ceramiczne klocki hamulcowe w samochodach osobowych

0
1730
klocki z ceramiki

W dzisiejszym poradniku sprawdzimy czy warto instalować ceramiczne klocki hamulcowe w samochodach osobowych. Jak zapewne niektórzy wiedzą, tego typu klocki montowane są przede wszystkim w pojazdach rajdowych i wyścigowych.

Ich właściwości pozwalają na bezproblemowe hamowanie nawet wtedy, gdy tarcze rozgrzane są do czerwoności. W ruchu drogowym nie ma jednak miejsca na taką jazdę. Czy warto więc do takich klocków hamulcowych dopłacać?

ale klocki

Warto wiedzieć, że w rajdach i wyścigach nie tylko hamulce wykonuje się z ceramiki, ale także tarcze hamulcowe. Dopiero takie połączenie pozwala na wyciśnięcie siódmych potów z hamulców. Założenie ceramicznych klocków do auta osobowego, które ma klasyczne tarcze, nie spowoduje dramatycznej różnicy w sile hamowania. Dlaczego więc, pomimo tego i wyższej ceny, warto je stosować? Otóż są ku temu pewne bardzo istotne powody.

Brak pyłu na hamulcowych klockach z ceramiki

Po pierwsze, do hamucy z klocków ceramicznych warto dołożyć, ponieważ nie powodują one powstawania pyłu w czasie ścierania. Okładziny cierne klasycznych klocków tworzone są z różnych stopów, w których są domieszki metali. Dlatego podczas hamowania odrywają się od nich metalowe drobinki, które z powodu wysokiej temperatury wtapiają się w felgi, powodując ich szybkie brudzenie się. Gdy umyjemy koła to już po kilku tygodniach jazdy zauważymy, że przednie są wyraźnie brudniejsze niż tylne – wynika to z tego, że przednia oś przejmuje na siebie większość siły hamowania.

ceramiczne hamulce

Ceramiczne klocki hamulcowe nie piszczą

Druga sprawa to piszczenie hamulców. Zauważamy je zwłaszcza wtedy, gdy jest mokro bądź w powietrzu utrzymuje się duża wilgoć. Niektóre typy klocków lub tarcz mają też to do siebie, że piszczą niezależnie od warunków atmosferycznych. Czasami tylko gdy hamulce są zimne, czasami piszczenie jest ciągłe. Budowa klocków hamulcowych ceramicznych powoduje, że ten objaw jest usunięty w stu procentach. Jeżeli więc piszczą nam często hamulce i nie mamy pomysłu co z tym zrobić, a szkoda nam pieniędzy na eksperymentowanie z różnymi typami tarcz i klocków tradycyjnych, pomyślmy i inwestycji w ceramikę.