Przyciemnianie szyb samochodu

0
1486
ciemne okna auto

Korzyści wynikające z przyciemnienia szyb

Przyciemnianie szyb to trend nietracący na popularności. Rozwiązanie to ma wiele zalet, począwszy od zapewnienia prywatności, ochrony przed nadmiernym promieniowanie słonecznym na zabezpieczeniu wnętrza samochodu (tapicerki, plastików) przed odbarwieniami czy blaknięciem, kończąc. Ma ona również zastosowanie w razie stłuczenia szyby, ponieważ chroni ją przed rozpadem na niewielkie kawałki, ograniczając ryzyko skaleczeń.

Rodzaje folii do przyciemniania szyb

Do przyciemniania używa się folii o różnym stopniu zaciemnienia i refleksu. Im większe zaciemnienie, tym mniejsza widoczność i przejrzystość w miejscu jej zamontowania. Najpopularniejszy poziom zaciemnienia, wybierany przez większość klientów, to 45%. Pozwala on na dość wyraźne widzenie obiektów na zewnątrz pojazdu, a jednocześnie uniemożliwia dostrzeżenie z zewnątrz zawartości, znajdującej się w środku auta. Folia zastosowana do przyciemnienia szyb w samochodzie powinna również posiadać stosowne atesty i certyfikaty, potwierdzające jej właściwości.

folia czarna samochod

Przyciemnianie szyb a prawo

Decydując się na przyciemnienie szyb należy pamiętać, że lokalizację i stopień przyciemnienia regulują przepisy prawne. Określają one, że szyba przednia musi mieć przepuszczalność minimalną o wielkości 75%, a szyby przednie boczne 70%. Ma to fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy, ponieważ ma uniemożliwić ograniczenie widoczności kierowcy. Dla pozostałych szyb w samochodzie nie ma ograniczeń i można je dowolnie zaciemniać, pod warunkiem, że pojazd wyposażony jest w dwa lusterka boczne do obserwacji drogi.