Oklejanie elementów samochodu

1
2344
oklejanie samochodu

W Polsce oraz w wielu innych krajach, coraz bardziej popularne staje się oklejanie auta, czyli tzw. car wrapping. Wykorzystuje się w tym celu specjalne folie, które są nie tylko szybkim sposobem na zmianę kolorystyki i wyglądu naszego samochodu, ale także sposobem na ochronę lakieru.

Odpowiednio nałożona folia dobrze zabezpiecza powłokę lakierniczą przed zarysowaniami i zmatowieniem. Oklejanie nadwozia właściwie nie ma ograniczeń, a my możemy realizować nasze nawet najbardziej ekstrawaganckie pomysły z nim związane. Bardzo często, na oklejanie samochodu decydują się duże firmy, jak i mali przedsiębiorcy, którzy na swoim samochodzie chcą reklamować się własnym logiem. Można zrobić to u profesjonalnej firmy specjalizującej się w tego typu czynnościach lub wykonać to sami. Oklejanie elementów samochodu to z pewnością ciekawy oraz warty uwagi zabieg dla naszego pojazdu i jak się okazuje, nie jest wcale tak trudny, jak się wydaje. Zatem przyjrzyjmy mu się nieco bliżej.

Jak to się robi, czyli jak wygląda oklejanie elementów samochodu

Przede wszystkim podstawą do jakichkolwiek działań jest posiadanie odpowiednich narzędzi. Należą do nich przede wszystkim rakla z filcem i opalarka. Służą one do odpowiedniego nałożenia folii i usunięcia całego powietrza z przestrzeni pomiędzy nią, a lakierem. Są zatem podstawą dobrego wykonania. Oklejanie elementów samochodu wymaga precyzji i dokładności w każdym kroku. Jedną z bardzo ważnych rzeczy jest dobranie odpowiedniej temperatury opalarki. Jeżeli temperatura będzie za niska, to folia nie nabierze odpowiedniej elastyczności, a jeśli za wysoka, to najprawdopodobniej stopi się. Warto wyposażyć się w tym przypadku w pirometr, czyli zaawansowany termometr, który może okazać się bardzo pomocny.

Przed przystąpieniem do pracy, ściąga się wszystkie odstające elementy takie jak klamki czy zderzaki. Aspekt decydujący o końcowym efekcie to dokładne wymycie, odtłuszczenie i wysuszenie oklejanej powierzchni. Następnie kolejno wykonywane jest cięcie folii i jej dopasowanie, a później aplikacja z użyciem opalarki. Na końcu usuwane jest powietrze poprzez doklejanie folii i wypychanie go . W ten sposób nie powstają nierówności i niepożądane bąble. Aby oklejanie elementów samochodu mogło być trwałe, zanim auto zostanie narażone na działanie chociażby, czynników atmosferycznych, powinno odczekać 24 godziny. Po tym czasie mamy pewność, że jeżeli wszystkie czynności zostały wykonane prawidłowo, to klej odpowiednio przylgnie do lakieru, a nasz samochód zyska nowy wygląd i ochronę.

1 KOMENTARZ